Oczko wodne jesienią i zimą

W związku z nadejściem jesieni oraz zbliżającą się zimą warto nieco uwagi poświęcić oczkom wodnym oraz innym tego typu zbiornikom wodnym w ogrodach. Obiekty te również wymagają prac porządkowych i odpowiedniego przygotowywania do zimy.

Zanieczyszczenia oczka wodnegoJesień w ogrodzie to przede wszystkim opadanie liści z drzew, które niesione przez wiatr, trafiają także do zbiorników wodnych. Podobnie jest z innymi zanieczyszczeniami, takimi jak nasiona czy pędy, które powinny być regularnie wyławiane z powierzchni wody. W przeciwnym razie opadną na dno oczka wodnego i zaczną gnić, zanieczyszczając wodę i zużywając duże ilości tlenu, tym samym przyczyniając się do rozwoju bakterii.

Pompa potrzebna do opróżniania wody z oczkaW przypadku, gdy na dnie zbiornika zdążył się już zgromadzić osad, konieczne jest jego oczyszczenie. W tym celu z oczka wodnego, po wcześniejszym przeniesieniu ryb do zbiornika zastępczego, powinno się wypompować 2/3 wody (przykładową pompę do opróżniania wody ze zbiorników wodnych znaleźć można tutaj), a następnie usunąć muł za pomocą specjalnego odkurzacza. Jeśli oczko wodne jest na tyle głębokie (minimum 1 m), by ryby mogły w nim spędzić zimę, trzeba pamiętać o tym, by nie usuwać całego mułu – stanowi on miejsce ich zimowania. Na koniec należy dolać do zbiornika tyle wody, ile z niego się pobrało.

Jeżeli posiadany zbiornik wodny jest małych rozmiarów (o objętości poniżej 2 m³ lub głębokości mniejszej niż 1 m), woda zimą prawdopodobnie zamarznie w nim do samego dna, co może uszkodzić materiał, z którego jest wykonany. Dlatego zaleca się spuścić z niego wodę całkowicie. Pusty i oczyszczony zbiornik wodny można wypełnić suchymi liśćmi lub przykryć folią bądź innym wodoszczelnym materiałem. Najlepiej przystąpić do tego wraz z początkiem przymrozków, najpóźniej pod koniec listopada.

Ryby w oczku wodnymPrzed nastaniem zimy trzeba także pomyśleć o przebywających w zbiornikach wodnych rybach. W przypadku płytkiego oczka wodnego lub hodowania gatunków ryb, które źle znoszą niskie temperatury, konieczne jest wyłowienie ich i przechowanie na czas mrozów w akwarium, najlepiej w pomieszczeniu o temperaturze 5-8°C – wówczas ryby zachowają typowy dla zimowego okresu stan „odrętwienia”.

W odpowiednio głębokich oczkach wodnych przezimować mogą takie gatunki ryb, jak np. karaś, orfa, ciernik czy karp. Gdy temperatura spadnie do ok. 10°C, ryby przechodzą w stan letargu, wówczas nie powinno się już ich dokarmiać, gdyż niezjedzony pokarm zacznie gnić. Istotne jest, by w związku z nadejściem mrozów nie dopuścić do zupełnego zamarznięcia zbiorników wodnych, gdyż pozbawione tlenu ryby nie dotrwają wiosny. Najczęściej właściciele oczek wodnych wykuwają w lodzie przeręble. Nie jest to jednak dobry pomysł, gdyż hałas i drgania, jakie powstają przy uderzaniu w lód, mogą ogłuszyć ryby lub nawet doprowadzić do ich śmierci. Innym sposobem na dostarczanie rybom tlenu są tabletki, dzięki którym tlen wytwarza się w wyniku reakcji chemicznej. Dobrym rozwiązaniem wydają się być styropianowe pływaki z grzałką. Wiele osób tworzy także tzw. poduszki powietrzne – przez wywiercony w lodzie mały otwór wypompować należy tyle wody, by pod powierzchnią lodu powstała 3-4 cm przestrzeń.

Przerębel w oczku wodnymWarto także pamiętać o rozmontowaniu urządzeń wodnych – fontann, wodotrysków, pomp, filtrów itp. Tak przygotowane zbiorniki wodne wraz z mieszkającymi w nich rybami, bez problemu i bez szkód przetrwają nadchodzącą porę roku, by wiosną znowu cieszyć oko właścicieli ogrodów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

Google Plus

SKLEP