Ogród – wiosenny azyl

by · Maj 7, 2014

Otaczająca dookoła przyroda jest oznaką wiosny w pełni. Wyrazista barwa zieleni zachwyca niemalże na każdym kroku, a szczególnie w ogrodach, które podczas tej pory roku zaczynają przeżywać prawdziwe oblężenie.

drzewaWraz z nadejściem cieplejszych dni i wieczorów czas spędzany w ogrodzie staje się codziennym rytuałem. Wiosna stanowi początek sezonu ogrodowego, a przede wszystkim grillowego, co wiąże się z częstymi spotkaniami z rodziną i znajomymi na świeżym powietrzu. Wspólny relaks pozwoli wypocząć od zgiełku codziennych obowiązków. Aby czas spędzany w ogrodzie był prawdziwą przyjemnością musi być on zadbany i właściwie zaaranżowany.

Zieleń i rośliny to najważniejsze elementy ogrodu. Oprócz kwiatów i krzewów średniej wielkości warto pomyśleć o drzewie – jednym, dużym, rodzinnym. Choć czas oczekiwania aż drzewo osiągnie pełną dojrzałość jest długim procesem, warto zdecydować się na jego posadzenie. Przede wszystkim po to, aby w niedalekiej przyszłości cieszyć się pięknym drzewem, które będzie elementem reprezentacyjnym ogrodu.

altanaŚcieżki, taras z kostki czy płyty w naturalnych odcieniach to kolejne propozycje, które doskonale wpiszą się w klimat ogrodu. Dobrym pomysłem na efektowne wypełnienie przestrzeń ogrodu jest montaż altany. Altana spełnia w ogrodzie wiele ważnych funkcji: w upalne dni chroni od słońca, w deszczowe będzie miejscem, gdzie pomimo niesprzyjającej pogody będzie można się zrelaksować.

Wybór rodzaju altany zależy od gustu i potrzeb. Biorąc pod uwagę materiał, z którego może być zbudowana rozróżnia się altany drewniane i murowane. Drewniana konstrukcja jest łatwiejsza w montażu i dla niektórych ma większe walory estetyczne. Natomiast jej murowany odpowiednik ma stabilniejsze fundamenty i lepszą odporność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych oraz ognia. Taką altanę można wykonać samemu – wystarczy poświęcić kilka dni, aby cieszyć się urokami jej posiadania przez następne lata.

grillInnym sposobem na stworzenie wyjątkowego miejsca w ogrodzie może być wybudowanie murowanego grilla. Będzie to użyteczny dodatek, jeżeli często organizuje się ogrodowe przyjęcia. Zaletą takich grillów jest przede wszystkim solidny ruszt i komin, porządne fundamenty oraz większa użyteczność, co da pewność, że w przypadku silnych wiatrów konstrukcja nie ulegnie zniszczeniu.

Aby podkreślić klimat ogrodu, warto pomyśleć również o ciekawych dodatkach. Jeżeli w ogrodzie stoją kwiaty doniczkowe, można je przyozdobić atrakcyjnymi doniczkami np. z fantazyjnym wzorkiem lub w oryginalnym zestawieniu kolorystycznym.

Oprócz wszystkich wymienionych wyżej propozycji, które umilą przebywanie chwil w ogrodzie trzeba również pamiętać o właściwej pielęgnacji jego naturalnych zasobów. To właśnie trawnik jest wizytówką ogrodu, dlatego wysokie kępy trawy należy skosić. Dobrze przycięta trawa jest gęsta i wytrzymała na deptanie. Do takich zabiegów pielęgnacyjnych będzie potrzebna profesjonalna kosiarka o ostrych ostrzach, aby końcówki trawy nie były poszarpane.

Piękny i zadbany ogród to sama przyjemność. Odpowiednio pielęgnowany i upiększany, może być najprzytulniejszym miejscem poza domem. Warto pamiętać, że choćby na niewielkiej przestrzeni, odpowiednio rozmieszczone elementy dekoracyjne można tak zagospodarować, by wzbogaciły nawet najbardziej skromny ogród.

SKLEP