Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie

pozyteczne zwierze w ogrodzie

Wiosenne porządki w ogrodzie nie są łatwe – wie o tym każdy, kto choć raz musiał się z nimi zmierzyć. Po zimie na terenie niejednego obejścia nagromadziło się mnóstwo zbędnych przedmiotów, a sama przyroda też wymaga ludzkiej ingerencji. Jeśli więc podwórka mają przejść gruntowne porządki, to warto zagospodarować w nich miejsce na nowe elementy, które przyciągną do ogrodu pożyteczne zwierzęta. O czym warto pomyśleć na wiosnę?

Legowisko dla jeża

pozyteczne zwierze w ogrodzieW czasie porządkowania ogrodu z pewnością uformuje się spora sterta gałęzi, które normalnie trafiłyby do ogniska lub śmieci. Można jednak wykorzystać je w inny sposób: wystarczy zgromadzić je w jednym miejscu tworząc niewielki stos, w którym być może chętnie zamieszka jeż. Jego obecność w ogrodzie byłaby pozytywna, a to ze względu na fakt, że jeże zjadają niszczące uprawy ślimaki, owady oraz niewielkie gryzonie. Dzięki temu uroczemu ssakowi będzie można cieszyć się nienaruszonymi liśćmi roślin i to bez użycia toksycznych oprysków.

Zbiorniki wodne dla gadów i płazów

Oczko wodne nie musi być duże, by przyciągnąć pożyteczne płazy zajadające się ślimakami, chrząszczami, larwami, komarami czy muchami. Uwielbiają przebywać w wilgotnym środowisku, a sama woda jest im niezbędna do rozmnażania się. Nie przepadają za miejscami suchymi, dlatego dobrze posadzić wokół oczka bujną roślinność zapewniającą wilgoć, w której z chęcią przebywają żaby i ropuchy.

Jeszcze lepiej, jeżeli taki zbiornik jest otoczony nagrzewającymi się na słońcu kamieniami. Powód? To ulubione miejsce gadów takich jak na przykład jaszczurki. Te również żywią się owadami i żarłocznymi larwami niszczącymi uprawy. Jeśli więc nie ma się wystarczającej powierzchni do stworzenia oczka wodnego, wystarczy ułożyć stertę kamieni w nasłonecznionym miejscu, by przyciągnąć gady.

Przyciąganie owadów

biedronki pozyteczneChoć niektóre owady są szkodliwe dla roślin ogrodowych, to inne skutecznie zwalczają przedstawicieli swojej gromady. Należy do nich na przykład biedronka, której larwy słyną ze skutecznego eliminowania mszyc. Świetnie radzą sobie z nimi także larwy złotooków i zarówno jedne, jak i drugie można kupić w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych. Innym sposobem jest tworzenie pełnych zakamarków domków dla owadów, w których dorosłe osobniki chętnie złożą swoje jaja. Ostatecznie można po prostu pozostawić ogród “samemu sobie” i zaprzestać używania oprysków tępiących owady.

Dom dla ptaków

dom dla ptakowNajbardziej znanymi smakoszami szkodników ogrodowych takich jak: gąsienice czy pędraki są ptaki. Osoby, które zauważą liczne gniazda na drzewach znajdujących się na ich posesji są prawdziwymi szczęściarzami, którzy mogą zapomnieć o stosowaniu szkodliwych preparatów chemicznych. By przyciągnąć ptaki do swojego ogrodu warto zadbać o występowanie w nim bylin, krzewów owocowych, starych drzew, rozmieścić poidełka i nie zapominać o karmnikach w okresie zimowym.

Kilka prostych patentów pozwoli każdemu ogrodnikowi cieszyć się zdrowym, zielonym obejściem pozbawionym szkodników. W zamian za to będzie ono przepełnione zwierzyną, która zadba o samoregulację procesów zachodzących w przyrodzie. Ogród bez toksycznych oprysków jest zdrową przestrzenią do hodowli, zabawy i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Warto więc zaufać przyrodzie i wspierać ją… nie tylko na terenie własnego podwórka.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP