Warzywnik we wrześniu – jakie prace trzeba wykonać?

warzywnik-we-wrzesniu

Początek września w ogrodzie to bardzo pracowity czas. Konieczne jest bowiem wykonanie wielu niezbędnych robót, zwłaszcza tych dotyczących pielęgnacji oraz sadzenia roślin warzywnych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze obowiązki związane z prowadzeniem warzywnika we wrześniu – jakie prace trzeba wykonać?

Zbiór warzyw

warzywnik-we-wrzesniuJedną z podstawowych czynności, którą wykonuje się na początku września jest zbiór warzyw. Szybkość wykonywania tego rodzaju prac jest ważna, ponieważ niejednokrotnie wraz z nadejściem jesiennych dni pojawiają się pierwsze przymrozki, mogące zniszczyć plony. Zanim temperatury przy gruncie spadną warto zebrać warzywa, takie jak papryka, melony, patisony, kabaczki i dynie. Poza tym, z krzewów powinno się również zerwać pomidory, nawet jeśli nie są jeszcze całkowicie dojrzałe. Nieco później wskazane jest zebranie sałaty, kapusty oraz kalafiora. Mniej więcej w ostatnich dniach września, gdy będziesz mieć pewność, że warzywa korzeniowe osiągnęły odpowiednią wielkość i nadają się do przechowywania, wyciągnij z gruntu buraki ćwikłowe, selera korzeniowego, a także marchew.

Przygotowanie gleby do zimy

Po zakończeniu zbiorów nie wolno zapominać o właściwym przygotowaniu gleby do nadchodzącej zimy. W pierwszym etapie prac najlepiej skupić się na usunięciu z gruntu tak zwanych odpadów organicznych, przede wszystkich pozostałości roślin, liści oraz chwastów. Następnie, zaleca się przekopanie gleby – czynność ta pozwala skutecznie pozbyć się grzybów rozwijających się często się w zewnętrznej powłoce ziemi. To zadanie znacząco ułatwi Ci glebogryzarka, która w krótkim czasie spulchni sporą część terenu. Równie istotne jest to, że w czasie przekopywania zmiana struktury gruntu pozwala na efektywne zastosowanie odpowiedniego nawozu. Dodatkowo, w celu wzmocnienia gleby i ochronienia jej przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi można również wykonać ściółkowanie, czyli okryć wybraną powierzchnię działki suchymi liśćmi, słomą lub kompostem (jeśli nie zamierzamy przeprowadzać wysiewu).

Wysiewanie i sadzenie warzyw

warzywnik-we-wrzesniuOstatnią częścią wrześniowych prac w ogrodzie jest wysiewanie wybranych gatunków warzyw. Wbrew pozorom, koniec lata i początek jesieni to czas pełen słońca, sprzyjający rozwojowi roślin. W pierwszej połowie września warto zatem zaplanować wysadzenie sałaty zimowej, rzodkiewki (najlepiej przykryć ją wówczas agrowłókniną) oraz rukoli. Z kolei pod koniec miesiąca dobrym posunięciem będzie wysianie czosnku i roszponki, która jest odporna na działanie niskich temperatur. W specjalnie przygotowanych wcześniej tunelach foliowych można również zająć się wysadzaniem innych warzyw, między innymi kopru i szpinaku.

Wrzesień to czas zakończenia wakacji, a jednocześnie wzmożonych prac w każdym ogrodzie. Na początku warto skupić się na zbiorach warzyw, tak by uniknąć ich zniszczenia w przypadku nadejścia nagłych przymrozków. Poza tym, istotne jest również właściwe przygotowanie gleby do zimy – głównie jej oczyszczenie oraz przekopanie. We wrześniu dodatkowo można także wysiać wybrane gatunki warzyw, aby cieszyć się z kolejnych zbiorów wiosną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP