Zbiory i sadzenie, czyli październik w sadzie

zbiory-i-sadzenie-w-sadzie

Jesień to niezwykle pracowity czas szczególnie dla osób posiadających sad. Ogrodnicy skupiają się przede wszystkim na zbiorze letnich plonów, sadzeniu nowych roślin, a także użyźnianiu gleby. W jaki sposób przeprowadzać poszczególne etapy prac? Poznaj kilka sprawdzonych porad dotyczących przygotowań do kolejnego, owocnego sezonu.

Zbieranie letnich plonów

zbiory-w-sadziePoczątek jesieni wiąże się ze zbiorem ostatnich, późnych odmian owoców, zwłaszcza jabłek, gruszek i śliwek. W przypadku pojawiających się nocą przymrozków, warto pamiętać o tym, by nie zrywać owoców z samego rana, kiedy są przemarznięte. Dobrze jest również zdążyć z przeprowadzeniem prac przed wystąpieniem znacznego ochłodzenia, które wpływa na obniżenie jakości plonów. Po zakończeniu gromadzenia owoców najlepiej dokonać ich selekcji i wyeliminować te chore lub uszkodzone. Następnie, w celu właściwego zabezpieczenia zbiorów zaleca się przeniesienie jabłek i gruszek do specjalnych, drewnianych skrzynek. Powinny one znajdować się przez kilka tygodni w niskiej temperaturze, tak aby nadawały się do późniejszego przetworzenia. Bardzo istotna jest również odpowiednia pielęgnacja drzewek owocowych, polegająca między innymi na usunięciu zaschniętych owoców (czyli mumii), które mogą w przyszłości stać się przyczyną zagrzybienia roślin.

Nawożenie drzew

nawozenie-drzewW październiku powinno się także zadbać o właściwe nawożenie roślin znajdujących się w przydomowych sadach. Staranne rozpuszczenie substancji odżywczych w glebie i ich dokładne rozprowadzenie pozwoli bowiem zapewnić zdrowe oraz bogate zbiory w następnym sezonie. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem nawożenia jesienią? Kluczowy jest wybór momentu przeprowadzania prac, gdyż powinny się one zacząć po zakończeniu okresu wegetacji roślin, a jednocześnie przed wystąpieniem silnych przymrozków. Podczas jesiennego nawożenia bardzo często wykorzystuje się mieszanki zawierające fosforany i potas. Ponadto, do poprawienia kondycji drzew owocowych stosuje się także opryski z mocznika. Dzięki niemu, możliwe jest uniknięcie groźnej choroby, tak zwanego parcha jabłoni i gruszy, a dodatkowo przyspieszenie procesu rozkładania się liści w glebie.

Sadzenie i zabezpieczanie roślin przed mrozem

Jesienią warto również skupić się na rozwoju sadu i posadzeniu nowych roślin. W szerokiej ofercie szkółek odnajdziesz szczepione drzewka znajdujące się na karłowych lub półkarłowych podkładkach, dzięki czemu idealnie nadają się do ulokowania w glebie w drugiej połowie października. Przed posadzeniem wybranego drzewka trzeba przygotować odpowiedniej głębokości dołek, w którym bez problemu zmieszczą się całe korzenie rośliny. Kolejny etap sadzenia polega na obsypaniu korzeni ziemią oraz ugniataniu podłoża. Nie wolno również zapomnieć o obfitym podlaniu drzewka. Aby właściwie zabezpieczyć wszystkie rośliny w sadzie przed mrozem, warto natomiast owinąć młode krzewy za pomocą słomy, juty lub płótna. Do ochrony pojedynczych roślin przydadzą się także klosze wykonane z przezroczystego plastiku oraz wygodna w użyciu, okrywająca drzewka agrowłóknina.

Jesień w ogrodzie i sadzie to czas wytężonych przygotowań do następnego sezonu oraz zakończenia letnich zbiorów. W ułatwieniu kolejnych czynności bez wątpienia pomoże dobre rozplanowanie intensywności prac oraz wykonywanie ich we właściwych momentach, ze szczególnym uwzględnieniem warunków pogodowych. Odpowiednie zabezpieczenie roślin przed nadchodzącą zimą, a także posadzenie nowych drzewek sprawi, że Twój sad zakwitnie wiosną jeszcze piękniej niż zazwyczaj.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

Google Plus

SKLEP